Kies je sport: jongeren kunnen inschrijven voor proeflessen schaken

Geplaatst op 31-08-2020 door Ton Schillemans

Wil je zoon of dochter weten of schaken iets is? Je kunt ze nu inschrijven voor proeflessen via Kies je Sport.

Verder leren schaken

In deze Kies-je-Sport cursus gaan we je Verder leren schaken. In drie dinsdagavonden leer je op een gezellige manier een leuk partijtje schaken. In deze cursus gaan we ervan uit dat je de loop van de stukken kent. Ken je de loop van de stukken nog niet? Geen punt, maar schrijf dan in voor de cursus op 24 november! 

Hier gaan we dus verder met het begrijpen van schaken en daarna spelen we partijtjes onderling tegen elkaar. Aan het eind van deze cursus kun je dus een goed partijtje schaken.

Gezellig en leerzaam

Mocht je al een partijtje kunnen schaken, ook dan ben je nu zeker welkom. Schaken bevat veel variëteiten in het spel en dan kun je dat verder leren en ontwikkelen. Ook dat doen we in een gezellige sfeer. 

In beide situaties kan je dus een partijtje schaken en weet je ook of je schaken een leuke sport vindt om meer van te weten te komen. Je kan daarna bijvoorbeeld lid worden van onze schaakvereniging.

Tot slot: schaken is niet alleen leuk; het is ook goed voor de ontwikkeling van je brein. Je leert bijvoorbeeld concentreren, nadenken, structureren en plannen.

Details

Voor deze cursus vragen we een bijdrage van 2 euro voor de drie avonden.
Dinsdagen 29 september, 6 oktober en 13 oktober van 18.30 tot 19.30 bij de basisschool De Bieshaar in Hoogland.

Je kan je inschrijven via Kies je sport.

> Ga naar Kies je Sport

Met vriendelijke groeten,
Ton Schillemans
Jeugdleider Schaakvereniging Hoogland.

Protocol Schaakvereniging Hoogland Jeugd ivm COVID-19

Geplaatst op 30-08-2020 door Ton Schillemans

Natuurlijk mogen we alleen schaken onder de regels die we op hebben gesteld. Dit opstellen van de regels is een samenspel geweest tussen wat de Schaakbond en NOC*NSF adviseert/eist en wat er binnen de school mogelijk is. Het geheel is hier samengevat.

Hoofdregels voor ouders

  • Houdt uw kind bij klachten thuis (zie checklist aan het eind van dit document)
  • Kom als ouder/toeschouwer niet op het schoolplein en niet in de school
  • Bepaal zelf of het voor u en uw kind goed voelt om te komen schaken

Algemeen schaken

  • Voor onze schaakavonden is de hoofd Corona-verantwoordelijke de jeugdleider; per lokaal is elke leider/trainer zelf ook Corona-verantwoordelijke
  • De Corona-verantwoordelijke zorgt dat de regels gerespecteerd worden; indien nodig zal hij/zij ingrijpen en mogelijk een speler overdragen aan de hoofd Corona-verantwoordelijke. De hoofd Corona-verantwoordelijke neemt dan een besluit wat te doen. Mocht bijvoorbeeld bij de hercheck een “ja” als antwoord komen, dan zal de ouder gebeld worden om de speler meteen op te halen

Schaakregels voor spelers

(alle spelers zijn jonger dan 18 jaar)

  • Was je handen bij binnenkomst in het lokaal; een dispenser is dan aanwezig
  • Respecteer de afstand tot de leider/trainer van 1,5 m. Onderling tussen spelers is er (tijdens de partij of les) geen afstandsbeperking
  • Zet zelf je spullen (bord en stukken, etc.) klaar en ruim die ook zelf op
  • Blijf wel op je plaats totdat je leider/trainer aangeeft dat je er vanaf mag

Corona-verantwoordelijke

  • Controleert of spelers de regels respecteren en handhaaft/grijpt in
  • Houdt zo veel mogelijk 1,5 m afstand van de spelers en andere volwassenen

Zomerschaak bij De Kolkrijst

Geplaatst op 22-06-2020 door Lars Slofstra

Vanaf maandag 29 juni kan er gedurende de zomermaanden tot en met 24 augustus weer geschaakt worden bij café De Kolkrijst, Zevenhuizerstraat 151 in Hoogland.

Aangezien we nog in het coronatijdperk leven en ook onze gastheer zijn maatregelen moet treffen willen we graag weten of er voldoende animo deze zomer voor het schaken bij De Kolkrijst is. Vorig jaar viel het wat tegen, dit in tegenstelling tot de jaren ervoor. Het zou leuk zijn als er weer voldoende belangstelling zou zijn. Daarom willen we graag dat de geïnteresseerde zomerschakers, die denken dat ze zeker één of meerdere avonden komen schaken, dit z.s.m. telefonisch bij Beer (06-40428938) of bij Tom (033-8886405) willen aangeven. In elk geval voor maandag 29 juni.

En nog een verzoek. Mocht je op een maandag graag willen schaken, meld dit van tevoren telefonisch bij Beer of Tom. Dan kunnen wij doorgeven aan de Kolkrijst hoeveel schakers er die avond aanwezig zijn.

Oplosteam Hoogland wint toernooi

Geplaatst op 20-05-2020 door Lars Slofstra

Afgelopen maandagavond vond het voorlopig laatste online oplostoernooi plaats van dit seizoen. Het was een teamtoernooi waarvoor acht teams met 3 oplossers per team, waren uitgenodigd. Toernooidirecteur / wedstrijdleider was Wim Velker (ik dus). Er waren zoals gebruikelijk bij de oplostoernooien van Hoogland, ongeacht of deze online of in de zaal worden gehouden, negen opgaven waarvoor twee uur oplostijd beschikbaar was. Per opgave waren er maximaal vijf punten te verdienen. 

Naast twee teams van Hoogland waren er de usual suspects van het Schaakgenootschap Amersfoort en Leusden. Paul Keres kwam met een team waarvan de spelers al bij voorgaande oplostoernooien aanwezig waren, de Nederlandse Bond van Probleemvrienden (‘De Oplosbond’) kwam met een team en er was een combinatieteam van Ede / ASV Arnhem. De buitenlandse noot werd verzorgd door de schaakvrienden van de Geelse Schaakkring die jaarlijks het OBOK verzorgen. Wereldtopper Eddy van Beers hadden zij niet in stelling gebracht.

In mijn vooruitpeinzen had ik gedacht dat de teams redelijk dicht bij elkaar zouden liggen, maar toen de kruitdampen waren opgetrokken bleek Hoogland I ver vooruit te zijn. Lars Slofstra, René van Nieuwenhuizen en Gert Reichardt scoorden gezamenlijk 101½ punt (van de mogelijke 135), liefst 17 meer dan het drietal van Paul Keres en 22½ meer dan Ede / ASV dat derde werd.  Een fraaie prestatie die lof en hulde en natuurlijk een felicitatie verdient. Het laat ook zien dat de aandacht die er bij Hoogland wordt gegeven aan deze discipline van het schaakspel vruchten afwerpt.
Voor Leusden was het jammer dat derde man Peter Weijgertze totaal vergeten was dat deze avond zou plaatsvinden. Maar niet alleen daardoor was het resultaat van het team wat teleurstellend.
Voor de resultaten van de andere teams verwijs ik naar de tabel.

Ook in de individuele stand was er een mooi succes voor Hoogland. Oploslid Lars Slofstra bleek met 40 punten de beste score te hebben neergezet. Slechts de moeilijke 5-zet was hem te machtig. Na zijn winst in de B-groep in ons Internationale online toernooi wederom een fraaie prestatie van Lars. Met 35 punten werd de ervaren Edenaar Alfred Gaasbeek tweede en P.K.-er Thomas Manschot met hetzelfde puntentotaal derde, op tijd. Een mooie prestatie van de laatste, na zijn debuut vierde plaats in de B-groep, in het internationale online toernooi.
Goede c.q positief verrassende prestaties waren er ook van Joost Hooning (Hoogland II) Arend van de Lagemaat (Paul Keres) en Jaap van Tuyll (Leusden) die voor de tweede keer op rij er blijk van lijkt te geven zijn mindere periode achter zich te hebben gelaten. Ron Flohr (SGA) verbeterde zich weer en zijn clubgenoot Shahroez Shahrizadeh bewees ten tweede male over degelijke oploskwaliteiten te beschikken.

Toen ik de opgaven samenstelde, wilde ik een gemiddelde B-niveau bereiken. Daarin dacht ik geslaagd te zijn, met zes in mijn ogen niet al te moeilijke opgaven en enig venijn bij de opgaven 7, 8 en 9. En als je oppervlakkig kijkt, naar de tabel, dan lijkt het alsof mijn opzet geslaagd is. Maar uit de opmerkingen van de deelnemers die mij gewerden bleek dat velen het toernooi erg zwaar hadden gevonden.  Ook de volgende opgave, een vierzet van H.P. Rehm uit Probleemblad1959, viel niet iedereen gemakkelijk.

De oplossing gaat als volgt: 1. Tb8+ Kh7  2. Th8+! Kxh8  3. Kg6 en mat op de volgende zet. Gelijk 1. Kg6 is niet goed. Zwart speelt dan 1…axb1D en de toren op d3 staat gepend. Dit matmechanisme is, dacht ik, heel bekend, maar lang niet iedereen vond de oplossing van het probleem. Ik vroeg me af waar ik het mechanisme van kende want naar mijn idee had ik dat in mijn jeugd al geleerd. Vanmorgen, toen ik aan dit verslag begon en er nog eens over nadacht wist ik het ineens: Donner – Spanjaard! Het Ritmeestertoernooi in Veenendaal. In de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw organiseerde de sigarenfabriek Ritmeester een nationaal toernooi waarbij een invitatiegroep waar de (sub)topspelers van die tijd voor werden uitgenodigd. Bouwmeester prismadeeltje 2, was mijn volgende gedachte. En inderdaad, op pagina 65 staat een diagram met de volgende stelling:

Donner heeft zijn tegenstander geheel overspeeld en de winst is een kwestie van tijd, maar wits volgende zet blijkt een bok: 1. Tga7, al kijkt niemand naar 1…Th1+!!  2. Kxh1 Kg3! En het mat is onontkoombaar. 

Meerdere oplossers berichtten dat zij bij de opgave van Rehmnooit naar de eerste zet hebben gekeken omdat het niet gebruikelijk is dat de sleutelzet een schaak is. Hetzelfde gold voor opgave 7, een vijfzet van Manfred Zucker uit 1968. Maar ondanks(?) de schaakgevende sleutelzet ontving het probleem de eerste prijs van Die Schwalbe.

Het is de witte pion die in de weg staat. Deze moet eerst worden opgeruimd: 1. Pe2+ Kxf3  2. Pg1+ Alleen zo! Met 2. Pd4+ komt wit niet aan de mat in vijf. 2…Kg3 De beginstelling is weer ontstaan echter zonder de vervelende witte pion. 3. De2! Nu bevindt zwart zich in zugzwang. 3…Th1 3…Th2  4. Df3 mat. 4. Df3+ Kh2  5. Df2 mat. Gelijk 1. De2 faalt op 1…Th1! en nu is veld f3 niet beschikbaar voor de dame. Vandaar dat eerst de pion weg moet!
Gert Reichardt mailde dat hij de stelling tot en met 4. Df3+ op het bord had gehad maar helemaal de matzet had gemist! En dus de variant had verworpen! Zonde.

Dit toernooi was het vierde online oplostoernooi. Voor dit seizoen is het mooi geweest. De zomer komt eraan, we gaan naar buiten voor zover dat kan en mag. Een volgend toernooi zal in het najaar zijn, misschien zelfs in de zaal. Allen hartelijk dank voor de deelname en het sportieve gedrag. En dank aan René van Alfen voor het maken van de eindstandtabellen.

Wim Velker

OTOTH 18 mei 2020
123456789
Vereniging#2#2#2#3#3#4#5+z#2totaaltijd
1.Hoogland I1510151515101,51010101,5352
2.Paul Keres151551514,510001084,5352
3.Ede/ASV Arnhem1515514,514,55001079351
4.SG Amersfoort1510513,515101,50070308
5.Ned. Bond Schaakprobleemvrienden1510109,555001064,5342
6.Hoogland II155557,5500547,5328
7.SV Leusden105510551,50546,5231
8.Geelse Schaakkring (BE)1510090000034357
123456789
Nr.NaamVereniging#2#2#2#3#3#4#5+z#2totaaltijd
1.Lars SlofstraHoogland I55555505540114
2.Alfred GaasbeekEde/ASV Arnhem55555500535115
3.Thomas ManschotPaul Keres5555550535116
4.Jaap van TuijllSV Leusden5505551,50531,5115
5.René van NieuwenhuizenHoogland I5055551,55031,5120
6.Shahroez ShahrizadeshSG Amersfoort5554551,50030,581
7.Gert ReichardtHoogland I5555500530118
8.Peter BakkerNed. Bond Schaakprobleemvrienden5554,55000529,5118
9.Arend van de LagemaatPaul Keres55054,5500529,5120
10.Ron FlohrSG Amersfoort55055525109
11.Tjibbe van der MeulenNed. Bond Schaakprobleemvrienden5555000525112
12.Joost HooningHoogland II55550525114
13.René van AlfenEde/ASV Arnhem5504,550524,5118
14.Jaap van der TuukPaul Keres5555020116
15.Sjoerd MeijerEde/ASV Arnhem5554,500019,5118
16.Berry BeijerSV Leusden50550000015116
17.Szabi BuzoganyHoogland II50054,50014,5108
18.Jeroen SchuilSG Amersfoort5004,550014,5118
19.Johan VerachtertGeelse Schaakkring (BE)5504,500014,5119
20.Giovani KerckhoveGeelse Schaakkring (BE)5504,514,5120
21.Sietze de BoerNed. Bond Schaakprobleemvrienden50000500010112
22.Daan BaartmansHoogland II5000300008106
23.Jos HuysmansGeelse Schaakkring (BE)50005118
24.Peter WeijgertzeSV Leusden0

Herinneringen aan Henk Weenink

Geplaatst op 15-05-2020 door Lars Slofstra

Ver weggestopt in dozen moeten er zich foto’s bevinden waar Henk Weenink en ik samen op staan. Samen met anderen. In de jaren zeventig was het gebruikelijk dat er bij de eerste thuiswedstrijd van het KNSB-seizoen een fotograaf van de Amersfoortse Courant kwam opdraven om ‘een plaatje te schieten’ van het topteam van het Schaakgenootschap  Amersfoort, het SGA. Dat was toentertijd zo sterk dat het in de eerste klasse van de landelijke competitie speelde. In mijn herinnering moet het allemaal een zelfde soort foto’s zijn: Een aantal mannen zit dicht bijeen aan een tafel met opgestelde schaakborden en een aantal staat erachter. Henk behoorde tot de ‘Hooge Heren’ die mochten zitten.
Misschien dat het openen van de dozen nieuwe herinneringen en vooral betere naar boven kan halen, want het geheugen blijkt behoorlijk aangetast door drank en ouderdom. Maar te veel dozen, te weinig tijd.

Begin jaren zeventig werd Henk lid van het Schaakgenootschap Amersfoort. Hij bleek een aanwinst voor de club, door zijn speelkracht en door zijn aanwezigheid. Vrolijk, altijd bereid te praten en immer in the mood een stelling te bekijken of ‘zomaar’ te analyseren of snel een vluggertje te spelen. Een (te?) snelle denker wiens bon mots daardoor(?) niet altijd gevolgd werden. Toen ik schaak- en oplosvriend Jan Snijders, als voorbereiding op dit artikel, vroeg of hij iets over Henk kon vertellen, was het eerste dat hij zei: ”Een hele aardige vent, maar ik begreep zijn grapjes niet altijd”.
Tien jaar lang reisden we met het team van het SGA kriskras door het land om competitiewedstrijden te spelen. Vaak naar Groningen, Leeuwarden en Enschede, want meestal werden we in de noordoostelijke klasse ingedeeld. De verre uitreizen werden steeds per trein gemaakt en dat was een kolfje naar Henks hand. Altijd had hij een niet al te groot schaakbord bij zich. Met een paar klemmen werd dat vastgezet aan het blad onder het raam en werden er stellingen bekeken. Op de terugreis werden de gespeelde partijen doorgenomen, uiteraard onder leiding van Henk, die met veel gespeeld misbaar zetten verwierp, of juist gespeeld uitbundig begroette als het om eigen vondsten ging. Het waren altijd vrolijke reizen, met Henk als aanjager.

Toen Henk lid werd van het SGA was roken nog gewoon en Henk deed daar aan mee. Langzaamaan veranderde dat bij hem, onder druk van de algemene opinie(?), druk vanuit het gezin(?) – jonge kinderen – maar gemakkelijk was dat niet. Tijdens de partij had Henk een sigaret naast het bord liggen, waar hij mee speelde. Alsof hij hem wilde opsteken. In ieder geval dreigde hij ermee, zoals Dr. Vidmar met zijn sigaar lang geleden bij Nimzowitsch. Maar bij Henk leek het toch meer als een beloning aan het einde van de rit, als de kus van de rondemiss, waar hij pas van mocht genieten als de winst binnen was. Wat hij dan ook zichtbaar genotvol deed.

Een enkele keer kwam ik bij Henk thuis, toen nog in de Valeriaanstraat in Soest, waar het gezin in een drive-in woning woonde. In het drive-in gedeelte had Henk zijn mancave, met zijn boeken en een lange tafel tegen de muur getimmerd. Dat was om nieuwe openingen te bestuderen, zei hij. Hij legde dan alle relevante Informators naast elkaar en kreeg zodoende gemakkelijk de ontwikkeling van een variant in de loop der tijd in het oog. Ja, Henk besteedde veel tijd aan het schaken.

In de jaren tachtig verloren we elkaar uit het oog. Sterke spelers vertrokken bij het SGA en zelf was ik aan een langdurige avondstudie begonnen waardoor het schaken op een laag pitje kwam te staan. Eerst in de jaren nul van deze eeuw kwam er hernieuwd contact. Bij een Hoogoventoernooi – dat heette toen al anders – kwam ik Marijke Kok, kleindochter van eindspelstudiecomponist drs. Th. C. L. Kok, tegen. Zij vertelde dat ze bij de schaakclub Soest les kreeg van Henk en dat haar spel daardoor merkbaar verbeterd was. En ook dat Henk tegenwoordig Helpmats componeerde! Ik wist dat Henk na vele jaren bij HSG gespeeld te hebben naar Soest was gegaan, maar het laatste was nieuw en verrassend voor mij. Maar een man moet wat na zijn pensionering want de Informators waren vervangen door elektronische databases.

Na mijn eigen pensionering kwam ik in aanraking met het probleemschaak en dan vooral met de oplostoernooien. En daar trof ik Henk weer, die trouw de vergaderingen kwam bezoeken, vol met opmerkingen en verhalen. Hij kwam eens een middagje langs in Leusden om mij de geheimen van het Helpmat uit de doeken te doen. Het werd een genoeglijk samenzijn en toen Henk na ruim vier uur vertrok, bemerkte ik wat een dorst ik had. We hadden zo zitten te praten, te vertellen en te analyseren dat het goed gastheerschap er bij in was geschoten. Dacht ik, maar toen we enkele maanden later een avondje bij Henk thuis hadden, met enkele anderen erbij, gebeurde er hetzelfde. Het is dat zijn vrouw Thea na een paar uur Henks kamer in kwam om te vragen of hij er wel aan dacht zijn gasten wat te drinken te geven, anders hadden we pas thuis ons dorstig gevoel bemerkt.    

Voorafgaande aan het Open Nederlands Oplos Kampioenschap (ONOK), jaarlijks in Nunspeet  – was het 2018 of pas 2019? Dat geheugen! – ging ik met Jan Snijders een kopje koffie halen aan de bar. Daar stond Henk al te bestellen, vrolijk als altijd. Na het uitwisselen van de gebruikelijke beleefdheden vertelde hij dat er een gezwel in zijn hoofd was geconstateerd. “Maar ik merk er niks van, hoor, en kan nog alles”. Geregeld informeerde ik daarna, via mail, hoe het met hem ging. “Wacht”, schreef hij na enige keren, “Ik zet je op de lijst”. En zo bleef ik, met veel anderen, op de hoogte van de ontwikkelingen. Aanvankelijk was de berichtgeving optimistisch en positief, maar allengs, nadat er geen verdere behandeling meer mogelijk bleek, werd deze somberder en op het laatst onheilspellend.
Het allerlaatste bericht kwam als schok noch als verrassing, maar was daarom niet minder triest.

Of ik Henk gekend heb, ondanks het contact dat bijna een halve eeuw beslaat, weet ik niet. Ik denk het niet. Ja, wel enigszins, en dan voornamelijk als schaker. Maar dat is voldoende. Ik ben er blij om en koester de herinneringen aan hem.

Leusden, 13 mei 2020
Wim Velker

P.S. Ook binnen SV Hoogland was Henk geen onbekende. Zo vocht Marco Dieleman tijdens vele externe seizoenen mooie gevechten met hem uit op het eerste bord.


Voorlopig laatste online oplostoernooi

Geplaatst op 15-05-2020 door Lars Slofstra

Maandag 18 mei organiseren we het laatste online oplostoernooi van het seizoen. Het zal een teamtoernooi zijn, zoals we dat de afgelopen jaren al in de zaal organiseerden. Doordat er nu geen ruimtebeperking is, zullen er meer teams mee doen. Het zijn er acht, waarbij ieder team zoals gebruikelijk uit 3 oplossers zal bestaan.

De deelnemende verenigingen zijn Paul Keres (Utrecht), Schaakgenootschap Amersfoort, Schaakvereniging Leusden, Geelse Schaakkring (België), Ede/ASV Arnhem, Nederlandse Bond van Schaakprobleemvrienden, en twee teams van Hoogland.

Het eerste team van Hoogland bestaat uit ons toptrio qua oplossen, Gert Reichardt, René van Nieuwenhuizen en Lars Slofstra. Voor het tweede komen uit Szabi Buzogany, Joost Hooning en Daan Baartmans. De laatste had bedankt als lid om op wereldreis te gaan. Daarvan is hij inmiddels teruggekeerd; hij is gastoplosser voor het tweede team.

Van de wedstijd komt weer een verslag op deze site.

Wim Velker

David, Boris en Mees 3 uit 4

Geplaatst op 13-05-2020 door Ton Schillemans

Op 12 mei speelden we het eerste jeugdschaaktoernooi op Chesskid.com: een online toernooi van achter de computer. Er waren 11 spelers die meededen met die toernooi tot en met 12 jaar (geboren in 2007 of later). Als je mee wilt doen heb je van de jeugdleider een mailtje gehad.

Het was daarmee dus een spannend toernooi: David, Boris en Mees eindigden alle drie met 3 punten uit 4 wedstrijden op de gedeelde eerste plaats. Onderling wonnen ze van elkaar.

De komende weken spelen we elke dinsdagavond om 18.30 uur dit toernooi. Doe je ook mee?

Op zaterdagavond 9 mei heb je als lid een mail ontvangen hoe je mee kan doen. Geen mail ontvangen? Mail de jeugdleider: jeugdleider@schakeninhoogland.nl

Dit is een beschermde omgeving: geen reclame en alleen mogelijkheden om onderling positief te communiceren.

Jeugdleider Ton Schillemans

Hoogland 2 verslaat Hoogland 1

Geplaatst op 13-05-2020 door Lars Slofstra

Afgelopen maandag vond er een teamoplostoernooi plaats tussen twee vijftallen van Hoogland. In het eerste vijftal waren spelers opgesteld die ‘in het dagelijkse leven’ deel uitmaken van Hoogland I. Bij het tweede team geldt dat vier van hen in Hoogland II spelen. De vijfde man was Lars Slofstra, tegenwoordig oploslid van Hoogland, maar ‘vroeger’ deel uitmakend van het tweede achttal.

Gert Reichardt, Hans van Doorn, Stephan Paternotte, Marco Dieleman en Lucas van Mil vormden het eerste, waarbij de laatste twee als oplosser debuteerden. Ook het tweede vijftal had een debutant in de persoon van Joost Hadida. Naast Lars bestond het team verder uit Szabi Buzogany en ‘old hands’ Jan Snijders en cluboploskampioen René van Nieuwenhuizen.

Zoals gebruikelijk kregen de deelnemers negen opgaven voorgeschoteld waarvoor zij twee uur de tijd kregen deze op te lossen. Per opgave vielen er 5 punten te verdienen, in totaal dus 225 per team. De opgaven waren niet al te zwaar, want laten we niet vergeten dat dit toernooi gehouden wordt om ontspanning te bieden in dit Corona-tijdperk, een periode van ophokken en opsluiten en niet naar de club gaan. En gelet op de reacties van de deelnemers hebben zij er plezier aan beleefd. Mooi!

De wedstrijd eindigde in een overwinning voor het tweede vijftal, wat bewijst dat oplosschaak een aparte discipline is, niet goed te vergelijken met het ‘gewone’ bordschaak. Bij elkaar scoorden de vijf spelers van het tweede 163 punten. De spelers van het eerste kwamen tot een totaal van 143½ punt. Een gelukwens aan de winnaars.

Kijken we naar de individuele resultaten dan vallen er twee fraaie prestaties te bevieren. Gert Reichardt kwam met een ‘clean sheet’ uit de strijd (alle 45 punten!) en René van Nieuwenhuizen miste één variantje in een driezet en kwam daardoor op 44½ punt. Een geweldige resultaat voor beide oplossers en een felicitatie waard! Derde met 38½ punt werd Lucas van Mil: een fraai debuut! Vierde werd de altijd goed scorende Lars Slofstra met 35 punten.  Ook Joost Hadida kan op een geslaagd eerste optreden terug kijken: met 33½ werd hij vijfde. Jan Snijders behaalde met zijn 30 punten een zesde plek en was daar na een aantal minder geslaagde optredens heel tevreden mee.

Voor de verdere resultaten verwijs ik naar de kolommen onderaan dit artikel.

Het onderlinge duel tussen Gert en René werd beslist op opgave 5, een fraaie driezet van Erich Zepler uit 1930. Het probleem kreeg een 3e eervolle Vermelding bij een compositietoernooi van de Dresdner Anzeiger.

Wie goed kijkt ziet dat het mat al klaar ligt, als zwart aan zet zou zijn: a. 1…Kg1  2. Pg4 Kxh1 3. Df1 mat, b. 1…Ke1  2. Pe4 Kd1  3. Df1 mat, c. 1…Kxe3  2. Pe4 Kd4  3. Pc2 mat, d. 1…Kxg3  2. Df1/b2/e2 Kh2/3/3  3. Dg2 mat. Dit is dus een tempo-probleem. Wit moet nu een zet vinden die niets aan de stelling verandert – het liefst zou wit zijn beurt overslaan, maar er zijn regels die dat verhinderen – of simpel 1. h8 spelen, de pion laten staan en de beurt aan zwart geven. Maar promotie is verplicht en dat is precies wat wit moet doen: de pion promoveren tot een stuk dat het wezen van de stelling onaangetast laat. En dat is de zet 1. h8P!! Het korte bereik van het pasgeboren paard verhindert dat het invloed kan hebben op het spelverloop, dat zich elders op het bord afspeelt. Nu is zwart aan zet en gaan de vier hiervoor gegeven varianten hun werk doen. Let op dat promotie tot Dame, Toren of Loper het mat in drie niet bewerkstelligt!

Hulde aan Gert en René die als enigen van het gezelschap de problematiek van deze opgave ontrafelden, al miste René dan de hiervoor gegeven variant b., hetgeen hem een half punt kostte.

Tot slot de individuele resultatentabel (met dank aan Berry Beijer):

Naam#2#2#2#3#3#3#4#7#10TotaalTijd
1Gert Reichardt55555555545116
2René van Nieuwenhuizen55554,5555544,5102
3Lucas van Mil555503,555538,5116
4Lars Slofstra55550055535115
5Joost Hadida5553,5 –555 –33,5118
6Jan Snijders5555 – –55030120
7Marco Dieleman5550 – –5 –525110
8Stephan Paternotte5055005 – –20117
9Szabi Buzogany555500 –0 –20120
10Hans van Doorn5550000 – –15120

Wim Velker

Hoogland I en II kruisen de degens online

Geplaatst op 28-04-2020 door Lars Slofstra

Maandagavond 11 mei zullen de teams van Hoogland I en Hoogland II tegen elkaar in het strijdperk treden. Niet met het gewone bordschaak – Covid-19 verhindert dat – maar in een online oploswedstrijd, een tak van de schaaksport waarmee onze club de laatste jaren behoorlijk aan de weg timmert.

Het team van Hoogland I zal bestaan uit Lucas van Mil, Marco Dieleman, Hans van Doorn, Stephan Paternotte en teamcaptain en Hooglands oploskampioen van 2018 Gert Reichardt. Lucas en Marco maken hun debuut in deze discipline.

Hoogland II komt met de huidige oploskampioen René van Nieuwenhuizen,  de winnaar van de B-groep van het vorige week gehouden internationale online oplostoernooi Lars Slofstra, Jan Snijders, Szabi Buzogany en debutant Joost Hadida.

De oplossers krijgen negen problemen voorgeschoteld die zij in twee uur moeten oplossen.

Wim Velker zal als wedstrijdleider en als selecteur van de problemen optreden.